Klubové závodní Polo - člen HoPe555

V našem klubu se mnoho členů může pochlubit jak perfektně sportovně laděnými vozy Polo, tak zachovalými veterány, o kterých jsme již zhotovili články (Dobrman111, Hell FighterGregorVWZV, Luke, Blondie). V budoucnu hodláme dále navazovat s dalšími našimi členy dílčí spolupráci a vystavovat nové reportáže. Avšak je nutné se zmínit také o těch členech, kteří místo rovných silnic dávají přednost závodním rally tratím (aktivně člen Draaczech a v minulosti členka Mili) nebo bahenním lázním (autokross) jako např. u čestného člena Pavouka, kdy Polo je postaveno do role závodního speciálu neznajíc naleštěné partie karoserie a kdejaký škrábanec tito členi rádi oželí, neboť zasloužené vítězství v cíli je pro ně tím největším darem v rámci nezbytně vynaložených náročných přípravách před každou sezónou.

hope555 vlozene foto

Následují článek je věnován Janu Peterkovi, který v našem klubu vystupuje pod přezdívkou Hope555. Tento člen pochází z Českých Budějovic a rally závodům se věnuje několik let. Během této doby nastala menší přestávka, kdy se mu narodil syn a musel se věnovat rodinným povinnostem. Nyní Honza pro nadcházející sezónu 2017 pro Auto Design Cup pečlivě připravuje jeho závodní Polo s motorizací o výkonu 88 kW. Za náš klub mu popřejme hodně úspěchů s nasbíráním bodů pro nejlepší hodnocení, neboť každé Polo, které takto vyjede na jakoukoliv závodní trať, by nemělo zůstat bez povinného obdivu. Na základě společné spolupráce vznikla reportáž, ve které předseda klubu položil Honzovi několik otázek.

hope555 vlozene foto2

Honzo, jak ses dostal vůbec k rally závodům?

Ahoj Lukáši, to už je pár let. Moje kamarádka Eva Svobodová pořádá závody rally. Tam jsem si k tomu přičuchnul jako jeden z pomocných pořadatelů na trati. Pak prišla rodina a jiné starosti a povinnosti. Před rokem a půl jsem se k tomu vrátil. Když jsem tak vypouštěl závodníky na start, zatoužil jsem sedět v kabině. A pak se to stalo.

Proč sis vůbec pro závody vybral vozidlo Polo?

Opět tu hraje roli má kamarádka Evička. Seznámila mě s jedním závodníkem Michalem Třískou. On jezdil v té době s vozem Volkswagen Polo, a tak jsem s ním začal jezdit jako mitfára. Pak si Michal koupil nové silnější auto a mě se naskytla přiležitost, protože Polo bylo na prodej. To auto jsem znal, věděl jsem jak se chová a bylo za dobré peníze. K tomu jsem koupil taky od Michala jestě jednu kastli Pola s bezpečnostním rámem a silnějšim motorem.

Jak dlouho s ním závodíš?

Závodím velmi krátce. Zatím se tomu nedá říkat, že bych závodil, zatím se učím ovládat auto, aby neovládalo ono mě. Jezdím od léta 2016.

Jak časově a finančně náročný je tento koníček?

Časově je to náročný tolik, kolik tomu věnuju času. Teď stavíme nové polo. Vlastně do té výše zmiňované kastle. Jak je to finančně náročné jsem zatím úplně nepoznal. Koupil jsem v podstatě 1,5 auta a skoro vše potřebné mám. Jsou díly, které se musí kupovat protože závodní auto se rychleji opotřebovává. Pokud ale nebouráš není to tak strašný. Kdybych ovšem jezdil profesionálni poháry, pak by se to bez sponzora neobešlo. Zatím jsem si sponzorem sám a dokud neodejde třeba převodovka, dá se to vydržet. Apropo, každý koníček je svým způsobem finančně náročný.

Jak tě v tomto koníčku podporuje tvá rodina?

Moje rodina je užasná. Manželka mi toleruje nekonečné hodiny trávené v garáži. Musím jí za to poděkovat. Děkuji Ti zlato. Samozřejmě, že má strach a po každý RZ se jí musím hlásit, že jsem dojel. Můj pěti lety syn Samuel mi taky občas pomůže v garáži. Třeba bere do ruky štoubovák a šroubuje po nově nalakované kastli. Prostě podporují mě maximálně.

Jaký je tvůj největší úspěch ze závodů?

No s tím bych se zatím nechlubil. Jak jsem již říkal. Zatím se s autem spíš seznamuju. Letos se do toho opřu už víc. Zeptej se mě znovu po sezóně 2017.

Jaký je tvůj nejlepší a nejhorší zážitek ze závodů?

Nejlepší zážitek je každý když všichni dojedeme do cíle. Nejhorší zatím byl jen jeden a to když nezkušeností jsem precenil své schopnosti a na blátě dostal hodiny a skončil v lesní školce, jen o pár centimetrů minul strom. Šlo o můj první závod a moje ego bylo větší než moje umění závodit. Těším se na nadcházející sezónu. Určitě bude víc pěkných zážitků.

Honzovi děkujeme za zodpovězení otázek a společně mu popřejme řadu úspěchů s bezpečně dosaženým cílem!

foto01
foto02
foto03
foto04
foto05
foto06
foto07
foto08
foto09
foto10
foto11
foto12

Text: předseda SantaLuck

Tagy: polo, rally, HoPe555, závody