Motor 1.9D - Vibrace při neutrálu

Informace

Mnoho majitelů vozidel VW Polo 6N1 s dieselovým motorem 1.9 D napsalo na klubové fórum, že při vyřazeném rychlostním stupni, kdy Polo stojí, se vozidlo chvěje a cítí vibrace.

 

Uživatel klubového fóra Lubomír pod přezdívkou "Fram" zjistil, že se jedná o spodní silentblok, kdy ve válcovém kovovém pouzdře silentbloku je přepážka, ve které je díra skrz, kterou prochází rameno od motoru a při rozebrání bylo obojí tak zrezlé, že jak to bylo tím rezem "nabobtnalé", že se to celé dotýkalo. Dále Fram popisuje, že rez oklepal, díru zvětšil asi o 10mm v průměru, odřel z gumy rez, stříknul olejem, smontoval a pro jistotu dal velkou podložku z vnitřní strany a ještě jednu malou podložku, aby nebyl silentblok tak sevřený. Vibrace přestala a v interiéru vozidla je nyní klid.

 

Na obrázku je řez silentblokem. Šipky ukazují kritické místo, které vlivem koroze přenáší otřesy do karoserie. Před samotnou úpravou je třeba vyloučit jiné vlivy. Proto vyzkoušejte po odmontování spodního silentbloku taháním za víko ventilů zahýbat s motorem. Pokud se hýbe, je opravdu problém ve spodním silentbloku. Ještě na sejmutém silentbloku zkuste zahýbat modrým ramenem do stran.

 

foto

 

Postup

Na sejmutém silentbloku odšroubujeme šroub (fialová barva). Vyjmeme gumové části (šedá barva). Zvětšíme průměr otvoru přepážky v kritickém místě o cca 10 mm (v místě červených šipek). Vše očistíme od rezu, lechce promažeme. Rez z gumových částí lze strhnout pilníkem - rez bývá pevně přirostlý. Smontujeme zpět a můžeme přidat obyčejnou podložku (žlutá barva) do místa pod zadní přítlačný "talíř" Vyzkoušíme rukou, jestli se už rameno (modrá barva) v silentbloku pohybuje i do stran. Pokud ano, namontujeme zpět.
Tah silentbloku je v době záběru motoru horizontální, ale v momentě kdy běží motor na volnoběh, tak nadskakuje pouze nahoru na těch velkých bočních silentblocích a tím pádem tahá za to modrý táhlo tak, že se ve spodním silentbloku kříží. Proto musí být pohyblivé rameno i do stran!

 

Autor

Fram

Upozornění

Veškeré informace a fotografie uvedené na těchto stránkách podléhají autorským právům. Jakékoliv kopírování a šíření bez souhlasu Volkswagen Polo clubu může být považováno za protiprávní. Z tohoto důvodu vždy zažádejte o individuální povolení. Volkswagen Polo club nenese žádnou odpovědnost za jakékoliv případné škody v souvislosti s využitím uveřejněných článků. Články byly sepsány jednotlivými členy nebo jinými osobami za základě jejich dobré vůle bez odborného vzdělání v automobilovém oboru.

Přihlášení