2012/05 Pálení čarodějnic II

Informace o klubové akci nebo srazu

Datum konání: 29. duben - 1. květen 2012

Lokalita: autokemp PALDA u Rovenska pod Troskami

Počet osob: 16

Počet vozidel: 10, z to 5x Polo

Poznámka: -

 

Úvodem

Jako první sraz VW Polo Clubu ČR a SK v roce 2012 a jako 50. klubová akce se v rekreačním středisku Palda, v Rovensku pod Troskami konal již druhý ročník Pálení Čarodějnic. O proti minulému ročníku se sjelo o dosti méně členů a vozidel než jsme počítali. Je to možná zapříčeno i tím, že "páni" ze shora zdražili pohonné hmoty a zaměstnali občany na tolik, že si nemohli vzít volno v rámci jednoho pracovního dne. Inu, politiku, sem motat nebudeme a pojďme se podívat na recenzi na sraz.

 

Organizace srazu a účast

Organizace srazu se chopil člen Jardík s jeho PoloVWičkou Kiki a předseda klubu SantaLuck. Vzhledem k předchozímu nepříznivému počasí se organizace srazu opozdila, ale i tak měli všichni z klubu šanci měsíc dopředu nahlásit svojí účast díky získaným opakovaně zasílaným informačním mailům, oficiální pozvánkou na hlavní stránce VW Polo Clubu nebo prostřednictvím sociální sítě Facebook. Na tento sraz se jmenovitě dostavili členi: předseda SantaLuck a jeho PoloVWička Lucci, člen a organizátor srazu Jardík, člen Stepan a jeho PoloVWička Sharan, místopředseda Pavlík, člen Evžen, člen PAJJA, člen Sebartus, člen Braby a jeho PoloVWička Evča, místopředseda Ťulda a místopředseda FTAK s PoloVWičkou Žanetkou a dcerkou Aličkou. Nejdále ze všech to měl místopředseda Pavlík, a to přes 240 km, pak člen Braby přes 172 km, ostatní členi průměrně 100 km a nejméně člen Evžen a člen PAJJA cca 25 km a ze všech úplně nejméně organizátor srazu člen Jardík pouze 3 km.

 

Nedělní den

Na sraz se v hojnosti dostavili členi již v neděli odpoledne. Po ubytování v chatičkách nebo ve zděné budově jsme se sešli na terase místní hospůdky a začali společně debatovat u točeného piva Svijany. Evžen a PAJJA přijeli tento podvečer a po vypití nealko se večer rozloučili s příslibem dorazit na další den. Ekonomické spolujízdy využil člen Stepan a PoloVWička Sharan, kteří se svezli na sraz a zpět s předsedou SantaLuckem v jeho pracovním vozidle Škoda Forman. Po večeři se ještě málo něco podebatovalo a krátce po půlnoci se v klidu šlo spát.

 

Pondělní program - dopoledne

V pondělí se vstávalo okolo 10. hodiny a všichni zúčastnění se vydali na spanilou jízdu přes kraj na první zastávku hrad Valdštejn. Tento hrad postavila jedna z větví rodu Markvarticů asi v letech 1260 až 1280. Byl to zřejmě Jaroslav z Hruštice či jeho syn Zdeněk a Valdštejn se pak stal jejich rodovým sídlem, podle něhož oni i jejich potomci používali predikát Páni z Valdštejna. Jsou označováni jako Valdštejnové. Jaroslav z Hruštice (Hruštice byla tvrz u Turnova) zprvu používal jméno Jaroslav z Lemberka, protože byl příslušníkem rodiny Lemberků, třetím synem Havla z Lemberka. Havel z Lemberka pocházel z rodu Markvarticů, který získal v severních Čechách rozsáhlá území za pomoc Přemyslovcům. Matkou Jaroslava byla Zdislava z Lemberka, svatořečená v roce 1995. Valdštejnové zde zůstali 100 let. Je znám Zdeněk z Valdštejna, dvořan krále Jana Lucemburského, či Hynek z Valdštejna, který se se roku 1336 zúčastnil vojenské výpravy českého krále do Litvy. A Jan z Valdštejna byl věřitelem markraběte Karla, protože mu půjčil 1500 kop grošů. Karel se později stal králem Karlem IV. Koncem 14. století sídlo získal rod Vartenberků, který patřil rovněž k rozrodu Markvarticů. S Jindřichem z Vartenberka se rozhodl vyřídit své účty husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, který na jaře 1424 přitáhl s vojskem k Turnovu, dobyl jej, vyvrátil tamní klášter a dobyl i Valdštejn. Pak jej svěřil panu z Valečova, svému příteli, který zde roku 1427 uvěznil na rok prince Zikmunda Korybutoviče, kandidáta českého trůnu. V roce 1431 byl na hradu další přívrženec husitů Rameš Rozvoda ze Stakor (pak z Hrádku). V letech 1438 - 1439 se na hradu (i nedalekého sídla Kavčiny) usadily tlupy loupežníků a proto je oba v roce 1440 dobyla zemská hotovost. Střídání majitelů pokračovalo. Žili zde Šofové z Helfenburka a od roku 1514 Smiřičtí ze Smiřic. Kolem roku 1550 hrad při požáru lehl popelem. Na sklonku 17. století se v zřícenině usadil poustevník Václav Holan Rovenský a začali sem docházet různí poutníci. Majitelé zdejšího panství Valdštejnové z let 1620-1821 a po nich i Aehrenthalové (vlastníci z let 1821-1945) ze zřícenin vybudovali romantické poutní místo. V roce 1713 vznikly kamenné schody, 1722 zde byla vybudována na prvním nádvoří kaple sv. Jana Nepomuckého a brzy poté i řada soch, roku 1817 kaplička sv. Jana Křtitele, roku 1836 vstupní brána za kamenným mostem, osazeným řadou soch. Takže malá historie je za námi. Spousta z nás se pěším stoupavým pochodem z parkoviště na hrad trošku zadýchala. Počasí bylo nádherné a sluníčko dopřávalo nadprůměrných teplot. Parkování zdarma, vstup na hrad za osobu 50 Kč. Průvodce byl skvělý a velice jsme se dozvěděli z výše uvedené historie hradu. Inu, pohled z hradem byl rovněž velkolepý.

 

Pondělní program - oběd

Při naší spanilé jízdě jsme zastávku v Motelu Even, kde jsme za přijatelné peníze poobědvali (svíčková s 8-mi knedlíky, kachnička se červeným zelím, řízky, žampiony atd. Zde se k nám na motocyklu Suzuki přidal místopředseda Ťulda a poté jsme jeli na další kulturně poznávací výlet.

 

Pondělní program - odpoledne

Abychom byli co nejvíce na večer unavení, tak spanilá jízda se přesunula nedaleko k Mnichovu Hradišti a to na skalní útvar Příhrazské skály - soubor skalního městečka. Skalní město Příhrazské skály čítá 178 věží. Většina z nich stojí v okrajích kaňonovitých údolí v čele tektonické kry. Čelo je lemováno pásem sesuvů podle rotačních smykových ploch. K největšímu sesuvu v nedávné minulosti došlo v červnu 1926. Jeho následkem byla zničena velká část obce Dneboh a poškozena okresní silnice do Olšiny. Důsledkem sesuvů kerného typu je zvětšování puklin v rozsedliny, které umožňují vznik pseudozávrtů. V Příhrazských skalách jich najdeme kolem šedesáti. Nejznámější je propast s rozsedlinou sahající do hloubky 16 m pode dno pseudozávrtu. V kaňonovitých údolích Krtola a Vlčí důl můžeme narazit na skalní brány, skalní oblouky a jeskyně. Parkování a vstup zdarma. Ovšem pro všechny zúčastněné čekal výstup v lesním terénu až k vrcholkům pískovcových skal, kde se obměnou naskytl nádherný výhled do krajiny. Všem doporučujeme! Pod skalami je letiště a jsou vidět odlety letadel, které poté krouží nad vrcholky skal.

 

Pondělní program - večer

Do kempu večer nás zavítal pozdravit na otočku místopředseda FTAK s jeho rodinou. Po večeři jsme měli rezervována místa k sezení u společného stolu na travnaté ploše v nedalekém dohledu na hranici s čarodějnicí. Místí dobrovolní hasiči zde měli stánky s klobásami, uzeným masem a točeným pivem. Náš VW Polo Club díky sponzorům rozdával pro přítomné děti hodnotné dárky a zcela určitě jim udělil úsměv na tváři. Po shoření hranice následoval velkolepý ohňostroj. Během večera hrála živá kapela a rovněž se i tancovalo. Místní dívčiny byly super :-)

 

Úterní program - ráno

V úterý se ojíždělo po vystřízlivění okolo 10-11. hodiny. Pro zajímavost: předseda klubu přijel domů a objevil u sebe klíče od jeho pokoje. Hm, ihned odeslal organizátorovi srazu Jardíkovi :-)

 

Ubytování a další

Spaní bylo zajištěno v chatičkách bez topení, s osvětlením bez zásuvky a ložného prádla nebo ve zděné budově se vším všudy s příplatkem 100 Kč za osobu. V rámci ubytování si mohl každý člen zvolit způsob bydlení a tzv. ekonomického srazu. Parkovné v uzavřeném areálu 80 Kč za vozidlo, rekreační poplatek za osobu 15 Kč/ den. Chovali jsme se vzorně a po půlnoci byl klid. Asi tím, že na srazu chyběl "Leoš", který slavil narozeniny jinde.

 

Poděkování a závěr

Děkujeme všem, co na tento sraz přijeli. Z Prahy normální rychlostí až sem to bylo za 50 minut. Je škoda, že oproti minulému ročníku přijelo o dosti méně členů. Předpokládáme, že každý pro toto měl závažné důvody. Každopádně se budeme na dalším klubovém srazu těšit na větší účast! Děkujeme organizátorům srazu členovi Jardíkovi, PoloVWičce Kiki a členovi Evženovi!

Autor

text: předseda SantaLuck


Fotogalerie

foto01
foto02
foto03
foto04
foto05
foto06
foto07
foto08
foto09
foto10
foto11
foto12
foto13
foto14
foto15
foto16
foto17
foto18
foto19
foto20
foto21
foto22
foto23
foto24
foto25

Statistika

Počet akcí a srazů: 95

Celkový počet osob na všech srazech: 1844

Celkový počet vozidel na srazech: 1038

Nejvíce osob na srazu: 77

Nejvíce vozidel na srazu: 45

Přihlášení